Backup w dużej skali z wykorzystaniem oprogramowania Bacula - Część V

Zapraszam do lektury kolejnej, ostatniej już części prezentowanego na naszych stronach cyklu artykułów opisujących wdrożenie oprogramowania Bacula w środowisku dużego dostawcy hostingowego. W części tej przedstawione zostaną szczegóły integracji oprogramowania Bacula ze środowiskiem biznesowym firmy hostingowej. Tym razem wpis zawiera niewiele informacji technicznych, ale za to zawiera ciekawe podsumowanie. Zapraszam.


Część V

Integracja Baculi z resztą środowiska naszej firmy przebiegła bardzo sprawnie. Mamy wewnętrzny panel kontrolny, który jest wykorzystywany do większości operacji biznesowych jak na przykład utworzenie czy zmiana subskrypcji klientów, jest również komponent bilingowy, który nieustannie monitoruje wykorzystanie zasobów oraz informuje nasze bazy klientów o zmianach w planach serwisowych itp.

Praktycznie wszystko czego potrzebowaliśmy było już w bazach katalogowych Baculi. Jedyna rzeczą którą potrzebowaliśmy dodać w konfiguracji Dyrektora w części zasobów powiadamiania “Message resources” było:

catalog = all, !skipped, !saved

W ten sposób możemy przechowywać logi zadań również w naszej bazie danych. Przykładowe dane XML jakie generujemy:

<bac­ula>
 <client>
  <jobid>63970</jobid>
  <job­name>x.x.x.x</jobname>
  <level>F</level>
  <client­name>x.x.x.x</clientname>
  <start­time>2010-12-14 02:22:37</starttime>
  <end­time>2010-12-14 05:39:15</endtime>
  <job­files>344002</jobfiles>
  <job­bytes>116245957721</jobbytes>
  <jober­rors>0</joberrors>
  <job­sta­tus>T</jobstatus>
  <dura­tiontime>03:16:38</durationtime>
  <job­sta­tus­long>Com­pleted suc­cess­fully</jobstatuslong>
 </client>
</bacula>

Rozszerzymy to w przyszłości. Obecnie mam już prototyp który umożliwia nam tworzenie, modyfikowanie i kasowanie klientów i ich konfiguracji tak samo jak restarowanie nieudanych zadań, itp. bezpośrednio z naszego panelu konfiguracyjnego. Prototyp używa także zebrane metryki wydajnościowe, tak aby umożliwić systemowi na umieszczanie nowych klientów automatycznie na najmniej obciążonym serwerze Directora czy Serwera składowania, umożliwiając równomierny podział obciązenia.

Nasze wdrożenie Baculi w chwili obecnej jest bardzo proste. Wykorzystujemy wyłącznie podstawową funkcjonalność jaką oferuje Bacula. Wiemy, że posiada ona niezliczoną ilość zaawansowanych funkcjonalności lecz my korzystamy tylko z tych podstawowych. Wiemy że na świecie są nawet niewielkie instalacje Baculi, które są bardziej zaawansowane niż nasza. Lecz to co nas wyróżnia to skala i wolumen backupowy. Dlatego nie traktujcie naszego wdrożenia i tych wpisów jako przykładu funkcjonalności jakie posiada oprogramowanie Bacula, a wyłącznie jako pokaz mocy, wydajności oraz skalowalności tego rozwiązania.

Pracuję jako klient korzystający z oprogramowania Bacula rozwijanego przez Bacula Systems i moja fascynacja tym oprogramowaniem wynika wyłącznie z porównania Baculi względem konkurencji. Jak wielu światowej klasy producentów jest wam znanych gdzie możliwy jest kontakt emailowy z do głównego dewelopera i który odpowiedzieł by wam w przeciągu kilku godzin? Jak wiele razy spotkaliście się z krytycznym problemem i zamiast jak najszybciej otrzymać pomoc i rozwiązanie musieliście walczyć z fatalnej jakości robotami z pierwszej linii wsparcia? Jak wiele prawdziwie enterprise’owych rozwiązań kopii zapsowych dostępnych jako open-source ze wszystkimi tego zaletami znacie? Mamy bardzo wiele kontraktów supportowych włączając w to największych dostawców oprogramowania na świecie, ale mało który dorównuje wiedzy, zrozumieniu, wsparciu i ogólnie pomocy jaką otrzymaliśmy od firmy Bacula Systems.

Właśnie zakończyliśmy projekt migracji naszego środowiska do Baculi i przez ostatnie kilka miesięcy całe rozwiązanie postrzegamy jako działające bardzo stabilne. Teraz przygotowujemy się na wprowadzenie bardziej zaawansowanych funkcjonalności jakie daje nam Bacula. Nasze zasoby przestrzeni dyskowych zwiększają się około 25% rocznie więc coś musi być z tym zrobione jeśli nie chcemy utopić się w ilości naszych macierzy dyskowych. Nowe 48 rdzeniowe serwery składowania Dell R815 które zastąpią nasze aktualne maszyny powinny mieć wystarczająco dużo mocy obliczeniowej aby włączyć kompresję plików na ZFS czy virtualne pełne backupy.

Podsumowując, jesteśmy bardziej niż szczęśliwi z wykorzystywania oprogramowania Bacula i usług świadczonych przez Bacula Systems. Finalnie otrzymaliśmy bardzo solidną i stabilną platformę która była zadziwiająco prosta w integracji z naszym dotychczasowym środowiskiem biznesowym i całkowicie przeskoczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Najważniejsze jednak że rozwiązanie probmlemów leżało w zasięgu ręki ku zadowoleniu naszemu i naszych klientów. Oszczędzenie okrągłej sumki w Euro nie było także takie złe. :)


źródła: https://myunix.dk/2010/12/14/large-scale-disk-to-disk-backups-using-bacula-part-v/; https://myunix.dk/2010/12/15/large-scale-disk-to-disk-backups-using-bacula-part-vi/